Комунальний заклад
дошкільної освіти (ясла-садок)
комбінованого типу № 145
Криворізької міської ради
Вихователь спеціальної групи
Бабишкіна Ольга Анатоліївна
Кредо: "Дитина – неповторна і дивовижна краплинка чистої, живої,
джерельної води, яку треба берегти, цінити, любити і лише тоді вона
перетвориться в повноводну річку, бездонне море, могутній океан –
океан почуттів, емоцій, вражень…"
Освіта: ДВНЗ “Криворізький національний університет ” Криворізький
педагогічний інститут, 2012р.
Спеціальність за дипломом: Вихователь дітей дошкільного віку
Педагогічний стаж роботи: 18 років
Кваліфікаційна категорія: "Спеціаліст першої категорії"
Підвищення кваліфікації: ДОІППО, 2022 рік; методичне об’єднання для
вихователів ДНЗ
Рік атестації: 2025
Індивідуальна науково-методична проблема:
"Розвиток мовлення дітей засобами мнемотехнологій"
«Учіть дитину яким-небудь невідомим
йому п'яти словам - вона буде довго і марно
мучитися, але зв'яжіть двадцять таких слів
з картинками, і вона їх засвоїть на льоту».
К. Д. Ушинський
Останнім часом педагогічний вплив при розвитку мовлення дошкільнят - дуже складна справа. Необхідно навчити дітей зв'язно, послідовно, граматично правильно викладати свої думки, розповідати про події з навколишнього життя. Враховуючи, що в даний час діти перенасичені інформацією, необхідно, щоб процес навчання був для них цікавим, розвиваючим.
Освітня лінія «Мовлення дитини» передбачає засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом спілкування є найвагомішим досягненням дошкільного дитинства.
Працюючи з дітьми дошкільного віку, які мають вади мовлення, постійно відшукуєш нові методи, технології, що були б ефективними. Так, у своїй роботі використовую театралізовану діяльність, інтерактивні технології, але, як свідчить практика, найбільш дієвим засобом розвитку мовлення є застосування прийомів мнемотехніки.
«Мнемотехніка» і «Мнемоніка» - техніка запам'ятовування.
Мнемотехніка - це система методів і прийомів в основі яких лежать асоціації, що забезпечують ефективне запам'ятовування, успішне освоєння дітьми знань про особливості об'єктів природи, про навколишній світ, ефективне запам'ятовування структури розповіді, збереження і відтворення інформації, і звичайно розвиває мовлення. Прийоми мнемотехніки полегшують запам’ятовування дітьми нової інформації та збільшують обсяг пам’яті шляхом утворення додаткових асоціацій.
Регулярне застосування означеної техніки допоможе дитині збагатити свій словниковий запас, навчить вибудовувати грамотні логічні ланцюжки. Досвід використання прийомів мнемотехніки під час роботи показав, що ця технологія сприяє формуванню у старших дошкільників фонематичного сприймання, правильної звуковимови, граматичної будови мовлення, активізації процесів автоматизації та диференціації звуків, розвитку зв’язного мовлення. Застосування запропонованих прийомів дозволяє по-новому розв’язувати проблеми навчання дітей, завдяки формуванню відповідних навичок, творчому підходу до організації роботи, створення ситуації успіху, що є найдоцільнішою мотивацією процесу ефективного навчання.
Мнемотехніка включає в себе сукупність візуального і звукового супроводу, що полегшує запам’ятати вірш. На кожне слово або маленьке словосполучення придумується картинка – символ, що зображує дію або предмет, таким чином, весь вірш (казка тощо) замальовується схематично.
Спираючись на парціальну програму гурткової роботи з мнемотехніки «Пізнайко» ми в ігровій формі навчаємо дітей складати речення, визначати окремі слова в реченні, складати розповіді за мнемосхемою, переказувати за серією картинок оповідання, вчити вірші по мнемотаблицям, самим складати мнемосмужки для запам’ятовування певної інформації. Також у дошкільнят розвивається культура спілкування з дорослими та однолітками, збільшується словниковий запас, впевненість в собі.
У роботі з дітьми нами були створені, розроблені та підготовлені мнемодоріжки для складання речень на теми: «Пори року», «Осінь яка?» ( зима, весна, літо), «Хто де живе?», «Хто що їсть?», «Хто що робить» (праця дорослих), «Будинок який?», «Склади слово з малюнків», «Збери слово», «Загадки – заперечення», Піктограми «Склади речення».
За допомогою картинок, ілюстрацій (прийом «піктограми») ми вчимо з дітьми без зусиль вірші, пісні, загадки, переказуємо казки.
Складені мнемотаблиці на теми: «Ходить гарбуз по городу…», вірш «Що таке мир?», збірка віршів Т.Г. Шевченка, збірка оповідань В. Сухомлинського, набір мнемотаблиць для складання творчих розповідей, «Загадки», набір мнемотаблиць «Склади описову розповідь», «Переказ казок у мнемотаблицях», «Алгоритм миття рук», «Алгоритм вдягання взимку», «Описові таблиці-загадки», «Розкажи казку», набір мнемотаблиць з віршами
Розроблені асоціативні картки: «Яка Україна?», «Що таке мир?», «Запам’ятай слова», «Повтори рух», «Покажи літеру». з’єднай картинку з її схематичним зображенням (трансформація), «Підбери дві однакові картинки, щоб закінчити речення». Складені мнемотренажери «Цифрообрази», «На що схожа літера?». Створені колажі на тему: «Ознаки осені» (зими, весни, літа), «Дружба – це що?», «Чиста плнета».
Спосіб створення колажів цікавий старшим дошкільникам. Вони мають досвід виготовлення колажів під час продуктивної діяльності: малювання, художньої праці, аплікації з різних матеріалів. Тож цей спосіб діти легко засвоюють. Вони із задоволенням вигадують казку чи розповідь і роблять колаж замість ілюстрацій. Це дає змогу сконцентрувати на одному аркуші весь сюжет, створити план того, про що дитина розповідатиме. Під час роботи над створенням колажу в дитини виникають асоціативні зв’язки між предметами, картинками, що відтак допомагає їй побудувати послідовну й логічну розповідь.
Для розвитку зв’язного мовлення використовуємо малюнки для текстів ланцюгової організації: «Склади розповідь», «Перекажи казку» та багато інших матеріалів.
Тож мнемотехніка сприяє успішному засвоєнню дітьми знань, умінь та навичок, розвиває мовлення, поліпшенню ефективності засвоєння нової інформації; розвиває комунікативні та пізнавальні здібності особистості, творче, логічне й образне мислення; формує навички самостійно навчатися; підвищує упевненість у власних можливостях.
Спільна робота з батьками вихованців також дає свої результати: зв’язне мовлення дітей покращується; словниковий запас дітей з пасивного (в основному) перетворюється в активний; підвищується концентрація спостережливості, уваги, пам’яті, посидючість творча уява, логічне й образне мислення, мовленнєва активність; діти з бажанням починають спілкуватися з однолітками і дорослими, долають боязкість, сором’язливість, вчаться вільно триматися перед аудиторією.
Також для реалізації завдань розвитку мовлення дітей засобами мнемотехнології, мною було створено розвивальне середовище, метою якого є: створення необхідних умов для високоякісного реалізації цих завдань (занять, дидактичних та рухливих ігор, гурткової роботи та ін..)
Така робота з дітьми приносить велике задоволення не тільки мені, а перш за все, моїм вихованцям.
Працюючи над даною науково-методичною проблемою видала методичний посібник: «Розвиток мовлення дітей засобами мнемотехнології»
У посібнику розкрито теоретико-методологічні основи застосування методів мнемотехніки, описано сферу застосування та розвитку цієї технології. Значну увагу приділено поясненню методів та прийомів мнемотехніки, наведено приклади застосування мнемотехнічних методик для розвитку мовлення та засвоєння різноманітної навчальної інформації в дошкільних навчальних закладах.
Метою даного посібника є формування і розвиток у дітей дошкільного віку активного мовлення, умінь і навичок ефективно засвоювати складний для сприймання програмний матеріал через опанування технології мнемотехніки.