Комунальний заклад
дошкільної освіти (ясла-садок)
комбінованого типу № 145
Криворізької міської ради
Вихователь спеціальної групи
Дерипаска Тетяна Олександрівна
Кредо: Якщо твої плани розраховані на рік – сій жито, якщо надесятиліття – саджай дерево, якщо на віки – виховуй дітей. Народна мудрість
Девіз: Кращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх
щасливими.
Оскар Уайльд
Освіта: ДВНЗ "Криворізький національний університет", 2015 рік
Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, 2022 рік
Спеціальність: Дошкільна освіта. Спеціальна освіта
Спеціалізація: Олігофренопедагогіка
Професійна кваліфікація: Організатор дошкільної освіти; вихователь дітей дошкільного віку. Вчитель-дефектолог; вчитель з корекційної освіти (освітніх закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями та інклюзивною формою навчання)
Педагогічний стаж роботи: 16 років (вчителем-дефектологом - 3 роки)
Кваліфікаційна категорія: «Спеціаліст ІІ категорії»
Підвищення кваліфікації: КЗВО «ДАНО», 2019 для вчителів-логопедів
ЗДО; КЗВО «ДАНО», 2020 для вчителів-дефектологів ЗДО
Рік атестації: 2016
Індивідуальна науково-методична проблема:
"Комплексний підхід до формування мовленнєвої компетентності
дошкільників у процесі засвоєння лексичних тем"
У процесі освітньої діяльності дітей дошкільного віку важливим є поєднання словесних, наочних та практичних методів навчання. Саме тому важливим фактором у даній темі є розробка матеріалів з максимальною насиченістю наочності з поєднанням словесних ігор та вправ, які підкріплюються практичними діями дітей в ігровій формі.
Для удосконалення і підвищення рівня мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку необхідно використовувати систему ігор та вправ, яка передбачає:
- розширення та збагачення словникового запасу дітей на основі активізації і формуванні відповідної мисленнєвої діяльності: вправи на групування слів за змістом, на заміну слів, співвіднесення реального об’єкта, його зображення та слова тощо;
- формування граматичної правильності мовлення у дітей;
- виховання звукової культури мовлення та звукового аналізу слів;
- збагачення мови дітей синтаксичними конструкціями;
- розвиток зв’язного та комунікативного мовлення.
До змісту даної роботи також увійшла цікава освітня технологія – мнемотехніка. Ця технологія базується на принципах наочності та прийомах моделювання. Саме наочність є одним з основних принципів, що полегшує процес навчання дітей дошкільного віку.
Завдяки упорядкуванню інформації за лексичними темами та у вигляді комплексних візуальних образів, застосуванні прийомів мнемотехніки можливо допомогти дошкільникам засвоїти ряд завдань з формування у них мовленнєвої компетентності: збагачення словникового запасу, удосконалення граматичної будови та зв’язного мовлення, моделювання лексичних конструкцій, складання описових розповідей, складання розповідей за сюжетною картиною, відтворення художніх творів, розучування невеликих фольклорних жанрів і т. ін.
Формування мовленнєвої діяльності дітей передбачає застосування вищезазначених прийомів, ігор та вправ у різних видах діяльності, а саме:
- під час організованих (підгрупових та індивідуальних) занять з розвитку мовлення, як його складовою частиною;
- під час організації ігрової діяльності, що проводиться під керівництвом педагога та самостійної ігрової діяльності дітей;
- як прийом на заняттях з інших розділів освітньої діяльності;
- як закріплення матеріалу в репродуктивних іграх відтворювального характеру (сюжетно-рольова гра, театралізована гра);
- як самостійно стимульована словесна гра дітей.
Отже, після попереднього розучування певних ігор чи вправ під час занять та під час організації ігрової діяльності, вони закріпляються в процесі самостійної ігрової діяльності дітей, індивідуальної роботи з підгрупами та окремо з кожною дитиною.