Комунальний заклад
дошкільної освіти (ясла-садок)
комбінованого типу № 145
Криворізької міської ради
Девіз: «А групу нашу у садочку
Сонечком звемо
І кожен день як свято
В ній ми живемо!»
Вихователь
Бабишкіна
Ольга Анатоліївна
Вчитель-логопед
Суміна
Марина Володимирівна
Вихователь
Єфімова
Олена Олексіївна
У нашій групі створено умови для подолання мовних вад у дітей. Запорукою успішного оволодіння читанням і письмом вважаємо:
- володіння правильною артикуляцією всіх звуків рідної мови;
- уміння сприймати їх виділяти зі слова;
- визначати послідовність звуків у слові;
- розвиток фонематичного сприйняття;
- навчання грамоти;
- формування граматичного ладу мовлення;
- розвиток зв’язного мовлення.
Саме тому наша увага спрямована на своєчасне виявлення і подолання вад звуковимови та сприймання ще в дошкільному віці. З цією метою ми проводимо таку роботу:
- обстеження дітей дошкільного віку;
- визначення форм і методів роботи з дітьми;
- здійснення корекційної роботи для подолання мовних вад у дітей.
А допомагає нам у вирішенні цих завдань використання інноваційних технологій:
1. Н. В. Ніщєва «Система корекційної роботи»;
2. Т. А. Ткаченко «Спеціальні символи в підготовці дітей до навчання грамоти».
В своїй практичній діяльності постійно використовуємо різноманітні допоміжні засоби для корекції розвитку мовлення дошкільників. Одним із таких засобів є зорові символи голосних і приголосних звуків. З їх допомогою добиваємося стійких, швидких, усвідомлених навичок звукового аналізу.
Наприклад:
М - корова мукає (вказівними пальцями обох рук прикласти до голови, зображуючи роги;
Н - дівчина плаче (долоні прикласти до очей);
В - вітер виє, дерева колише (змахи руками над головою)….
З допомогою символів формуємо наступні навички:
- моделювання читання;
- визначення місця звука у слові (початок, середина, кінець);
- визначення наявності або відсутності звука в слові;
- аналіз звукового складу слова;
- підбір слів з заданим звуком.
Основною формою роботи з виправлення мовленнєвих вад у дітей є фронтальні, підгрупові, індивідуальні заняття. Метою корекційного навчання є відпрацювання у дітей правильного, чіткого, помірно голосного, виразного мовлення з урахуванням вікової норми лексичної та граматичної будови мови.
Більша частина навчально-виховної роботи з дітьми проводиться в грі, адже відомо, що гра є провідним видом діяльності дошкільників, підвищує ефективність навчання й сприйняття, розкомплексовує дітей, робить їх вільними в своїх діях та мовленні. На закріплення правильної вимови звуків використовуємо різні ігри та вправи, які спрямовані на сприяння виробленню у дітей правильної та чіткої вимови звуків у словах, розвиток фонематичного слуху, уміння добирати слова із заданими звуками. Завдяки іграм у дітей закріплюються знання про різноманітність звукової динаміки, темп мовлення, послідовність звуків у слові, сприяють також збагаченню та активізації словникового запасу малюків, розвитку їх мислення, пам’яті, уяви, а значить засвоєння загальної культури мовлення.
Також використовуємо літературний матеріал (скоромовки, чистомовки, загадки, уривки з віршів, малі фольклорні форми) у вправах з дітьми на виявлення та закріплення вимови певних звуків, а також вироблення чіткої дикції, розвиток голосового апарату, активізацію знання малюків про слово та його звуковий склад.
Важливим коригуючим чинником є вдосконалення тонких рухів пальців у малят. Розвиткові дрібної моторики сприяють ліплення, вирізання, конструювання, складання мозаїки, розфарбовування, ігри з матеріалом М. Монтессорі. Особливо ефективними є ігрові вправи з віршованим супроводом. Такі вправи проводимо протягом дня: вони обов’язкові на заняттях, під час ранкової зарядки, на прогулянці, на вечірніх індивідуальних заняттях.
Активними учасниками корекційно-виховного процесу є й батьки, для яких проводяться консультації, відкриті заняття та інші режимні моменти, оформляються тематичні «куточки», розміщується певна інформація в батьківському куточку. Тому для кращої організації корекційно-виховної роботи з дітьми на початку навчального року складаємо план взаємодії вихователя з батьками, яка є орієнтиром упродовж навчального року.
На цьому зупинятись не можна, ще є багато шляхів поліпшення корекційної роботи. Це дає можливість продовжити пошуки нових методів та прийомів подолання мовних недоліків у дошкільнят, поглибити свої знання в цьому напрямку через самоосвіту.